Jak vybrat funkční prádlo

Nejdůležitějším parametrem při výběru funkční první vrstvy je zamýšlené využití. Samozřejmě můžete využívat jedno tričko na každou aktivitu, ale při použití správného materiálu dosáhnete většího komfortu a bude vám lépe.

Typy aktivit

Aktivity můžeme rozdělit mnoha způsoby. Pro náš výběr je nejvýhodnější zaměřit se na intenzitu aktivity. Nebudeme zabíhat daleko do fyziologie, rozdělme si je na aktivity s vysokou, střední a nízkou intenzitou. 

Při aktivitě s vysokou intenzitou se tělo hodně zahřívá, potřebuje se ochladit a potí se, proto je nutné zajistit rychlý odvod potu. Pro vysokou intenzitu je typické trvání v desítkách minut. Jako příklad můžeme uvést běh 

Pro aktivity s nízkou intenzitou je typické, že se tělo příliš nezahřívá, nepotí a aktivitu je možné udržet po mnoho hodin. Zde není primární odvod potu, ale správná tepelná izolace. Takovou aktivitou je chůze, či lehká turistika.

Ve střední intenzitě, v závislosti na trénovanosti, setrváváme pár hodin, poté musíme zvolnit. Tělo se vlivem svalové práce zahřívá a potí, ale ne tolik, jako v prvním případě. Potřebujeme relativně rychlý odvod potu, ale taky izolaci. Středně vysoká aktivita je typická pro vytrvalostní cyklistiku nebo turistiku

Materiály

Aktivity rozděleny máme, pojďme se kouknout na materiály. V dnešní době se nejčastěji používají merino vlna, syntetické materiály (polyester, polyamid, elastan, atd.) a jejich kombinace.

Merino vlna

Merino vlna pochází z konkrétního druhu ovce a oplývá zajímavými vlastnostmi. Má jemná vlákna, dokáže absorbovat vlhkost dovnitř vlákna a je přirozeně antibakteriální. Z toho vyplývají hlavní výhody tohoto materiálu. Za prvé, přestože se zpotíte, nestudí na těle – vlhkost nezůstává na povrchu vlákna, ale je schovaná uvnitř. Díky jemnosti vláken si mezi nimi udrží více molekul vzduchu, čímž izoluje. Za druhé, přirozená antibakterialita zabrání množení bakterií, které jsou zodpovědné za zápach. Dále jemnost vlákna zaručuje dobrou prodyšnost a příjemnost – oproti klasické vlně nekouše vůbec nebo alespoň méně.
Bohužel, kvůli jemnosti vláken je merino vlna méně mechanicky odolná.

Díky těmto vlastnostem je merino vhodné na aktivity v nízké intenzitě a aktivity v nižších teplotách, při kterých potřebujeme izolaci. Dobrá prodyšnost předurčuje pro používání triček s nízkou gramáží i v teplých dnech při běžném nošení. 

Spodní prádlo z merino vlny je taktéž vhodné pro spaní ve spacáku. Jeho přirozená absorpce vlhkosti ochrání výplň spacáku proti vlhkosti vašeho potu a přidá nějaký ten stupeň teplotního komfortu. Rozhodně lepší volba než vložka do spacáku.

Menší mechanická odolnost může být omezením při častém používání pod těžkým batohem a při sportech jako například lezení. 

Pro aktivity ve vysoké intenzitě je merino nevhodné, protože špatně odvádí vlhkost. V určitý moment vlákno překročí svou kapacitu a už nebude schopné absorbovat vlhkost do sebe. Následkem toho nebude příjemné na těle, začne studit. Poté dlouho trvá než uschne.

Syntetické materiály

Nejčastěji polyester, polypropylen, polyamid, ale často najdeme i elastan zajišťující pružnost. Výrobci umí ovlivnit vlastnosti výsledného materiálu pomocí použití různých typů vláken, jejich hrubostí či tvarem v průřezu. Obecně ale můžeme říct, že trička z uměliny vynikají odvodem vlhkosti, rychlostí schnutí a mechanickou odolností. Naopak jejich nevýhodou je zápach po použití. Proti zápachu bojují pomocí různých úprav – například Polygiene®. Tyto úpravy chrání proti bakteriím, které způsobují zápach.

Syntetické materiály najdou využití při aktivitách s vysokou intenzitou a potřebou rychlého odvodu potu. Jejich lehkost a vzdušnost je přímo předurčuje pro intenzivní letní aktivity.

Nedoporučil bych spodní prádlo ze syntetiky například k lyžování nebo turistice v nižších teplotách. Tím, že vlákno zůstává vlhké, dochází k ochlazování a poté na těle studí. 

Také na trek bez možností praní není syntetika nejlepší volba. Sami sobě budete už druhý den smrdět pod nos. To ovšem může mít výhodu – jakýkoliv medvěd vás ucítí včas a radši prchne. Snad. 🙂

Směs merino vlny a syntetiky

Vlastnosti jednotlivých materiálů známe, ale co když je smícháme? Různé mixy syntetiky s merinem v různých poměrech se samozřejmě liší ve výsledných vlastnostech, ale obecně můžeme říct, že si zachovávají především výhody obou materiálů. 

Tedy směs v porovnání s merinem bude rychleji schnout, lépe odvádět vlhkost od těla, bude odolnější a snižuje se riziko “kousání” na těle. Zachová si ovšem odolnost vůči zápachu, bude prodyšné a stále příjemné i když navlhne.

Samozřejmě najdeme i zápory. Oproti syntetice bude hůř odvádět vlhkost a pomaleji schnout. Ve srovnání s merinem bude hůře izolovat.

Kdy tedy použít směs? Osvědčila se nám především na celoroční turistiku a trekking, ale také při lezení v nižších teplotách pod bundu, cyklistiku v nízké intenzitě, lyžování, běžkování a další sporty o střední intenzitě.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz