Náhledový obrázek článku

Co si sbalit na jednodenní skialpový výlet

Tomáš Lettovský

7. února 2023

Rychlý výpad na Lysou po práci či celodenní výlet po hřebeni Jeseníků. Co si s sebou sbalit? A co můžu s klidem nechat doma?

Předpověď počasí je grunt

Přesně tak, když neznáte vývoj počasí, těžko se odhaduje, co vše budu potřebovat. Sněžilo v poslední době? Jaká byla teplota? Foukalo hodně? A ze severu, či z jihu? Jaká je lavinová předpověď? Je tedy dobré průběžně sledovat počasí a podle toho přizpůsobit i vybavení.

Jak se obléct?

Důležité je dodržovat pravidla vrstvení, tzv. cibulový systém. Ten máme popsaný zde

Must have vybavení

Batoh

Dostatečně velký batoh s prsním i bederním popruhem – pro zajištění stability. Pro jednodenní túry stačí batoh s objemem 20-30 l. Můžete použít i turistický, lezecký, ale skialpový je přecejen vychytanější. Disponuje například velkým vstupem ze zádové strany, anebo síťkou na helmu. No a co sbalit do batůžku?

Sváča

Termoska s čajem, no jasné, jednoduše klasika. Dobré je i mít i nějakou vodu. K tomu svačina – nějaký ten toast a flapjack. Já si beru i kousek čokolády, protože ta vždycky pozvedne náladu, když už dochází síly a na chatu je to daleko.

Vybavení v batohu

Oblečení v batohu

Závěr

V jednoduchosti si to shrňme.

Nesmí se podceňovat průbežné sledování počasí ve vyhlednutém místě. Klidně jednou, dvakrát denně zkontrolovat.

Při výběru oblečení na skialpy, stejně jako na další outdoorové aktivity, dodržujeme principy vrstvení. Spodní prádlo by mělo být ze směsi syntetiky a merina. Další vrstvy by měly být lehké, pružné, odolné a měly by dobře odvádět vlhkost od těla.

Některé kousky je důležité mít záložní. Jako rukavice, čepice, či tričko.

Nezapomínejte na bezpečnostní prvky – helmu a lyžařské brýle.

Nepodceňujte bezpečnost!!! Vždy u sebe mějte nabitý telefon s aplikací záchranka, vybavenou lékárničku, dostatek jídla a pití, čelovku a v lavinových terénech mějte lavinovou výbavu. I když je vyhlášená jednička a pohybujete se na pozitivním svahu s malým sklonem, tak se to prostě urvat může!

Tož na horách skol!

Tomáš