Co si sbalit na jednodenní skialpový výlet

Chystáte se na rychlý výpad na Lysou horu po práci či celodenní výlet po hřebeni Jeseníků, Krkonoš, nebo třeba Jizerských hor? Co si s sebou sbalit? A co můžu s klidem nechat doma? Tady jsme připravili krátký přehled na co bychom se měli zaměřit při plánování výletu na pásech.

Předpověď počasí je grunt

Přesně tak, když neznáte vývoj počasí, těžko se odhaduje, co vše budu potřebovat. Sněžilo v poslední době? Jaká byla teplota dole pod kopcem a jaká na vrcholu? Foukalo hodně? A ze severu, či z jihu? Jaká je lavinová předpověď? Je tedy dobré průběžně sledovat počasí a podle toho přizpůsobit i vybavení.

Jak se obléct?

Důležité je dodržovat pravidla vrstvení, tzv. cibulový systém. Ten máme popsaný v článku Jak vybrat funkční prádlo 

 • Na delší výlety v klidnějším tempu spodní prádlo rozhodně ze směsi syntetiky a merino vlny. Pokud plánujete intenzivnější „výběh“, nebude chyba vzít čistou syntetiku, která lépe odvede pot. Potom je dobré přibalit tričko na převlečení.
 • Lyžařské ponožky s merino vlnou jsou na lyžování nepřekonatelné. Jsou totiž ušity tak, aby se v lyžácích nekrčily. V teplejším počasí je možné je nahradit kompresními podkolenkami.
 • Druhou vrstvu oblékáme podle počasí. Když je teplo, můžeme ji vynechat. Já většinou chodím v tenké vestě.
 • V závislosti na naší zimomřivosti vybíráme třetí vrstvu. Můžeme vybrat trochu hrubší softshellovou bundu, jako je třeba Montura Ski Style Jacket, anebo sáhnout po tenké, osvědčené softshellce Rab Borealis
 • Aby vás nestudily nohy, přetáhneme spodky lehkými softshellovými kalhotami. Ty stačí na většinu výletů po našich horách v dobrém počasí. Většinou díky DWR úpravě udrží i nějakou tu vlhkost venku.
 • Při horším počasí anebo použití ve vyšších horách – Tatry, Alpy a výše, si obléknu membránové kalhoty. Díky těm zůstanu v suchu i v hromadách prašanu či mokrého sněhu.
 • Při výšlapu se oháknu do čelenky, šátku a tenkých softshellových rukavic. Šátek zůstává, čelenku a tenké rukavice na sjezd vyměním za teplejší rukavice s membránou a čepici

Must have vybavení

Batoh

Dostatečně velký batoh s prsním i bederním popruhem – pro zajištění stability. Pro jednodenní túry stačí batoh s objemem 20-30 l. Můžete použít i turistický, lezecký, ale skialpový je přecejen vychytanější. Disponuje například velkým vstupem ze zádové strany, anebo síťkou na helmu. No a co sbalit do batůžku?

Nezapomeň na svačinu

Termoska s čajem, no jasné, jednoduše klasika. Dobré je mít i nějakou vodu. K tomu svačina – nějaký ten toast a flapjack. Já si beru i kousek čokolády, protože ta vždycky pozvedne náladu, když už dochází síly a na chatu je to daleko.

3A813033-E926-461B-A68E-AC26B8FA1AE2

Vybavení v batohu

 • Helma. Často vídám lidi bez helmy a hlava mi to prostě nebere. Helma váží okolo 300 g, to každý unese. Lyžařské jsou sice těžší, ale stále to není nic hrozného. Je dobré mít helmu vyrobenou tzv. in-mold technologií. Helmy takto vyrobené jsou lehčí a lépe pohlcují nárazy. K helmě samozřejmě patří i správné lyžařské brýle. Tím je myšleno zvolit správná skla. Tmavá do slunečna a světlá, rozjasňující, do mlhy a zatažena.
 • Čelovku, nůž, termoizolační fólii, náplasti a brufen rozhodně je dobré mít s sebou. Může to pomoct při mnohých problémech, které vás dřív nebo později pravděpodobně potkají. Stejně tak žďárák, který může pomoct především při první pomoci.
 • Při rychlovce na kopeček za humny v Beskydech to není nutnost, ale lavinová výbava a haršajzny rozhodně vždy mít tam, kde se vydává lavinová předpověď.
 • Především ve vyšších horách můžete potřebovat cepín a máčky.
 • Nabitý telefon s aplikací záchranka a aktualizovanými mapami (nemáte-li papírovou mapu).
 • Mívám s sebou i krém na obličej. Sluníčko dokáže pokožku potrápit, není na škodu jí dopřát trochu péče
 • Kousek skluzného vosku na skluznici se může také hodit. Hlavně v čerstvém nebo mokrém sněhu. Lepidlo pásů totiž skluznici vysušuje.

Oblečení v batohu

 • Nesmí chybět náhradní teplejší rukavice. V tenčích jdu nahoru, druhé teplejší nasazuji na sjezd. Často přibalím i třetí tenké, které můžu využít jako spodní. Čepička tenká, teplá. Čelenku mám většinou na sobě. Opět střídám na sjezd a výšlap.
 • Zateplovací bunda – primaloftka nebo péřovka, je rozhodně věc, která nesmí chybět. Jedná se o lehkou, ale skvěle izolující bundu. Využívám ji především na sjezd. Ale taky při různých prostojích, sundávání pásů, čajíček na vrcholu, svačině.
 • Stejná kategorie jsou zateplovací kraťasy/sukně. Skvělá věc, když nechceme, aby nám prochladly vaječníky a kulečníky.
 • Není úplně zima, ale do komfortu je daleko. Tady poslouží mikina. Je dobré vzít nějakou se strukturovaným fleecem. Ty jsou lehké a zároveň dobře izolují. Nebral bych mikinu z merina. Merino hůř odvádí vlhkost od těla. A při výšlapu se člověk fakt zapotí!
 • Membránová bunda nesmí chybět. Neprofoukne, nepromokne, v nejhorším pomůže udržet nějaké to teplo u těla.

Závěr

V jednoduchosti si to shrňme.

Nesmí se podceňovat průbežné sledování počasí ve vyhlédnutém místě. Klidně jednou, dvakrát denně zkontrolovat.

Při výběru oblečení na skialpy, stejně jako na další outdoorové aktivity, dodržujeme principy vrstvení. Spodní prádlo by mělo být ze směsi syntetiky a merina. Další vrstvy by měly být lehké, pružné, odolné a měly by dobře odvádět vlhkost od těla.

Některé kousky je důležité mít záložní. Jako rukavice, čepice, či tričko.

Nezapomínejte na bezpečnostní prvky – helmu a lyžařské brýle.

Nepodceňujte bezpečnost!!! Vždy u sebe mějte nabitý telefon s aplikací záchranka, vybavenou lékárničku, dostatek jídla a pití, čelovku a v lavinových terénech mějte lavinovou výbavu. I když je vyhlášená jednička a pohybujete se na pozitivním svahu s malým sklonem, tak se to prostě urvat může!

Tož na horách skol!

Tomáš

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz