Správně se vybavit na závod tohoto typu je klíčové. Stokilometrovou trasu totiž rozhodně nezfoukneš během pár hodin a nevhodný matroš ti beskydskou zábavu může výrazně prodloužit nebo i ukončit. Určitě nechceš někde v noci a v dešti řešit, že ti chybí náhradní baterie do čelovky. Proto je tady přehled vybavení, na které se opravdu zaměřit.
Seznam povinného i doporučeného vybavení najdeš v pravidlech závodu (odstavec 7 a 8), pro úplnost jej najdeš i na konci tohoto článku včetně checklistu ke stažení.
Mezi zcela zásadní výbavu můžeme zařadit padnoucí obuv, běžeckou vestu, funkční oblečení a také turistické nebo běžecké hole.
Vhodná obuv
Boty jsou nejdůležitější součást vybavení, proto jejich výběru věnuj opravdu velkou pozornost. Strávíš v nich více než 100 km v kuse!
Běžecké či turistické boty, jaké vybrat?
Za nás rozhodně běžecké! Samozřejmě jde trasu ujít i v nízkých turistických botách, ale běžecké boty jsou lehčí, prodyšnější a rozhodně se v nich lépe běhá - aspoň lehký poklus je v tomto závodě dobrý zařadit na rovinkách či z kopce. Navíc díky měkčímu tlumení budou i pohodlnější.
Co by měly boty splňovat?
Samotný závod běž v botách, které máš ověřené a víš, že i na konci dlouhé trasy se v nich cítíš pohodlně. Zároveň si neber boty, ve kterých už máš několik set kilometrů za sebou, protože těch 100 km v Beskydech dá botkám zabrat fakt fest. Na konci trasy už by mohlo být tlumení v botách úplně mrtvé a nic moc už neodtlumíuž ti moc nepomůže.
V botech by měla mít noha dostatek místa, zároveň musí perfektně sedět v oblasti nártu a paty. To zamezí puchýřům, otlačeninám, nedej bože zčernalým či odpadajícím nehtům.
Pánské běžecké boty i dámské běžecké boty najdeš na našem e-shopu. Z naší zkušenosti doporučujeme boty INOV8 TRAILFLY ULTRA G 300 MAX. Mají dostatek tlumení, aby se pro tebe závod nestal utrpením a díky segmentované podešvi umí skvěle stabilizovat nohu na terénních nerovnostech. Ne nadarmo je to oficiální bota B7, s touto volbou se naprosto ztotožňujeme.
Běžecká vesta
Rozdíl oproti batohu je jednoduchý - ramenní popruhy nejsou nastavitelné. Vesta díky tomu mnohem lépe obepíná tělo. Lépe sednoucí vesta neposkakuje na zádech, takže nedochází ke zbytečným odřeninám. Nevýhodou je menší variabilita nastavení a nutnost zvolení přesné velikosti.
Běžecké vesty kromě hlavní komory disponují množstvím kapsiček na ramenních popruzích a na bocích. Tam si dáš svačinu a vybavení, které potřebuješ mít snadno přístupné.
Jakou vzít vestu?
Běžecká vesta Rab Veil 6, kterou bychom doporučili na tento závod má kromě hlavní komory ještě jednu strečovou kapsu na zádech a na ramenních popruzích se nachází dvě velké kapsy na softflask, dvě zipové a velké strečové kapsy po stranách. Samozřejmostí je uchycení holí tak, aby byly dobře dostupné. Místa na vybavení tak poskytuje více než dost.
Pokud potřebuješ více prostoru, 12-litrový Rab Veil 12 tě nezklame!
Běžecké vesty najdeš tady.
Čelovka
Výběru čelovek jsme věnovali celý článek, tak můžeš kouknout i na něj.
Běžecké čelovky jsou sice trochu těžší, ale jsou lépe vyvážené než univerzální či turistické. Díky tomu neposkakují při běhu. Světelný tok čelovky by měl být spíše vyšší - alespoň 400 lm - a určitě doporučujeme vybrat čelovku s kombinovaným kuželem světla.
Čelovka bude v tomto závodě muset vydržet dlouho, proto určitě přibal náhradní baterie.
Jakou čelovku zabalit?
Jako primární čelovku bych si vzal univerzální Petzl Actik Core. Pokud chceš více běžeckou, běž do Black Diamond Sprinter.
Záložní čelovka by měla být co nejmenší a nejlehčí, to jednoznačně splňuje Petzl Bindi. S pouhými 35 g je lehčí než müsli tyčinka v kapse tvé běžecké vesty. :)
Minimalistická čelovka Petzl Bindi
Oblečení
Stejně jako v botech strávíte v oblečení celou trasu, vezměte si proto ověřené kousky. Ono totiž to hezké, dobře padnoucí tričko může mít nějaký šev, který po pár hodinách pod vestou začne nepříjemně tlačit a odírat kůži. Na maratonu bez vesty, který máš "rychle" za sebou se to třeba neprojeví, ale B7 je trochu jiný typ závodu.
Záleží na materiálech trička?
Ale samozřejmě! Oblečení rozhodně musí být pohodlné a dobře prodyšné. Bavlněné tričko nechte určitě doma, poněvadž nacucá pot do sebe a pak hrozně pomalu schne. Zaměřte se na funkční materiály a pokud bude chladněji zauvažujte i nad tričkem ze směsi uměliny a merino vlny. Například Rab Syncrino nebo BOSA.
V běžecké vestě si neste lehkou záložní nepromokavou bundu a lehkou mikinu.
Nepromokavá bunda
Pomůže nejen proti vodě, ale i proti větru. Navíc v případě potřeby zadrží u těla nějaké teplo a zvýší tak tepelný komfort. Záložní membránovka musí být lehká a skladná. Pokud přijde jen krátká přeháňka, nechej bundu v batohu, pak zase uschneš. Je to lepší varianta, než se potit pod membránou. U nás najdeš lehké pánské i dámské bundy, z kterých bychom doporučili třeba Kilpi Hurricane.
Co když bude zima?
Péřovku s sebou netahej, zato přibal lehkou mikču typu Montane Protium Lite. Využiješ ji v noci a při pauzách na občerstvovačkách. Ber si s sebou mikinu ze strukturovaného fleecu, který je lehounký, dobře prodyšný, ale stále dostatečně izoluje.
Detail strukturovaného fleecu
Spodní prádlo
Opět platí stejné, co pro ostatní - lehké a prodyšné. V kombinaci s vazelínou tak zamezíš odřeninám. Nám hodně hodně moc vyhovují absolutně bezešvé Brubeck Fusion. Dámské jsem osobně nezkoušel, tak radši nebudu konkrétní produkt doporučovat. :)
Ponožky!
Často podceňovaný kousek, ale důležitý pro prevenci puchýřů na nohách. Ani sebepohodlnější bota bez pořádné ponožky nenaplní svůj potenciál. Výběr je v tomto případě jasný - Bridgedale Trail Run s merinem. Do veder je ideální varianta ultralight, pro snesitelnější teploty bude lepší model lightweight. Tyhle ponožky jsou hrubší v místech, kde je noha nejvíce namáhaná, ale zbytek je tenký a prodyšný. Navíc výborně sedí v botě a pomáhají stabilitě nohy. Merino vlna navíc pracuje výborně s vlhkostí a zamezuje se tak tvorbě puchýřů.
Další tipy
Hole, umíš s nimi?
Osobně bych je rozhodně doma nenechal, ale pokud nejsi zvyklý, můžou více uškodit než pomoct. Nejlepší varianta jsou skládací hole, protože jsou kratší ve složeném stavu a rychleji se rozkládají i skládají. Díky tomu ti nebudou zavázet na batohu, ale připravené do akce je máš dřív, než řekneš borůvkový koláč! Při našem testování nám přišly hole TSL Tour Alu 5 jako super parťák v přívětivém poměru cena/výkon.
Lehká lékárnička
Tu s sebou nosím vždy a ani B7 proto není výjimkou. Dobré je si její obsah sestavit sám. Přesně pak vím, co v ní je a hlavně tam není nic navíc, co třeba neumím použít. Na B7 s sebou neber nic zbytečně. Náplasti, obvaz či dva, jodovou dezinfekci (např. betadine 30 ml), hroznový cukr, náplasťové stehy, a samolepící pásku.
Co si vzít na jídlo?
Téma výživy je poměrně obsáhlé, proto je mu věnovaný samostatný článek, rozhodně měj nějaký gel, magnesko, ale klidně to můžeš zvládnout na toustech. Ve stravě platí více něž kde jinde, že používáš JEN OVĚŘENÉ JÍDLO a doplňky stravy. Důležité je se stravovat průběžně, nenechávat to na moment, kdy dostanu hlad nebo žízeň.
Snaž se pít pravidelně cca v 20-30 minutových intervalech a v menších dávkách. Udržíš tak stabilní hydratovanost těla. Když se zapomeneš napít, nic se neděje. Hlavně se nesnaž to dohnat napitím se přes míru.Mlže se ti udělat špatně.
Povinná výbava
- Nabitý mobilní telefon s nepromokavým pouzdrem
- Náhradní čelovka
- Kelímek nebo láhev s širokým hrdlem
- Izotermická fólie
- Pytlík na odpadky
- Doklad totožnosti
Doporučená výbava
- Vazelína a náhradní ponožky/podkolenky
- Aplikace Záchranka
- Náhradní baterie
- Náplasti na puchýře
- Hotovost či platební karta
- Powerbanka a nabíjecí kabel